O nás

Cellování, z. s. pořádá workshopy a kurzy pro mladé violoncellisty již od roku 2015.

O spolku Cellování

První workshop Cellování uskutečnili „cellovací pionýři“ Daniel Petrásek a Vojtěch Urban v roce 2015 primárně pro své žáky. Akcí i účastníků přibývalo, až jsme se postupně „procellovali“ do současného formátu. Od roku 2023 nově také pořádáme Letní kurzy v Praze. Velmi si ceníme spolupráce s profesory Pražské konzervatoře Tomášem Strašilem a Jaroslavem Kulhanem.

Náš cíl

Vždycky nestačí se jen zavřít do pokoje a cvičit. Hraní na nástroj je i o komunikaci a nasávání nové inspirace. Hlavním cílem Cellování je inspirovat a spojovat. Na našich workshopech a kurzech se proto snažíme mladé violoncellisty zapojit do dění a nechat je nasát tvořivou atmosféru. Oblíbenou novinkou jsou tvořivé dílny, které zpestří dopolední část akcí hlavně nejmladším účastníkům.

Naši lektoři​

Tomáš Strašil

Tomáš Strašil je pedagog violoncella na Pražské konzervatoři a HAMU.

 

Tomáš Strašil vystudoval Pražskou konzervatoř (P. Sádlo) a pražskou AMU (R. Lojda). Absolvoval mistrovské kurzy u mnoha významných osobností (A. Ariscuren, M. Roche, P. Wiespelway, A. May, F. Smetana, E. Rattay a J. Chuchro). Je držitelem čestných uznání ze soutěží o cenu Beethovenova Hradce a finalistou soutěže Prix Mercury – Semmering 1994. V letech 1994 – 2000 působil jako koncertní mistr Sukova komorního orchestru, spolupracuje s českými i zahraničními orchestry (Brucknerorchester Linz, Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie Hradec Králové, Musici di Praga). Nahrává pro Český rozhlas a vydal několik komorních i sólových CD.

 

Hraje na mistrovský nástroj Pietro Zanetto di Brescia 1686.

Daniel Petrásek

Daniel Petrásek (1989) se hudbě a violoncellu začal věnovat v devíti letech v ZUŠ Semily u Miroslavy Jeřábkové, později na ZUŠ Turnov u Marty Opletalové. V roce 2005 nastoupil na Pražskou konzervatoř do třídy Tomáše Strašila. Po absolutoriu na Pražské konzervatoři pokračoval ve studiu na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Mikaela Ericssona. V navazujícím magisterském studiu absolvoval jako člen Ančerlova kvarteta obor komorní hra – smyčcové kvarteto u Jiřího Panochy.

 

Během studií získal cenné rady od významných českých i zahraničních hudebníků (František Pišinger, Evžen Rattay, David Sella, Jaroslav Kulhan, Michal Kaňka, Christophe Coin, Rudolf Leopold, Vovka Askenazy, Christoph Richter) a zúčastnil se řady interpretačních a mistrovských kurzů (ISA Semmering, interpretační kurzy v Litomyšli, Soběslavi, Teplicích).

 

Vedle umělecké činnosti se intenzivně věnuje hudební pedagogice. V letech 2013-2016 učil na ZUŠ Česká Lípa hru na violoncello a od roku 2014 působí na ZUŠ Učňovská na Praze 9, kde vyučuje hru na violoncello a hudební nauku. Společně s violoncellistou Vojtěchem Urbanem založil a pravidelně pořádá Cellování, workshop pro mladé violoncellisty převážně žáky ZUŠ.

 

V Západočeském symfonickém orchestru působí od září 2017 jako koncertní mistr violoncell. Hraje na mistrovský nástroj z dílny Karla Josefa Dvořáka, Praha 1944.

Vojtěch Urban

Violoncellista Vojtěch Urban (*1988) je vyhledávaným komorním hráčem. Jako člen komorního souboru TrioTones a Doležalova kvarteta pravidelně vystupuje na koncertech jak doma, tak v zahraničí (Evropa, Asie). S Doležalovým kvartetem také spolupořádá festival komorní hudby Qu@rtet+ v Praze a nahrává pro firmu Supraphon. Kromě toho je zván do porot soutěží a věnuje se pedagogické činnosti na Základní umělecké škole Petřiny, kde kromě violoncella vyučuje ještě komorní hru a vede komorní orchestr. S kolegy violoncellisty Danielem Petráskem a Tomášem Strašilem pořádá workshop „Cellování” pro mladé violoncellisty.

 

Vojtěch Urban absolvoval Akademii múzických umění v Praze ve třídách prof. Daniela Veise a prof. Mikaela Ericssona. Svá studia završil roční stáží na Hochschule für Musik und Theater v Lipsku ve třídě prof. Petera Brunse. Zúčastnil se také mnoha mistrovských kurzů, např. u Roberta Cohena, Karine Georgian, Christopha Richtera, Ludwiga Quandta a dalších. Je laureátem několika národních i mezinárodních soutěží a vystoupil jako sólista s orchestry Pražská komorní filharmonie, Český komorní orchestr, Orchestr Severočeského divadla a Orchestr bez fraku.

 

Vojtěch Urban hraje na mistrovský nástroj z dílny Emanuela Adama Homolky.